top of page
trajnost_poslovna_odlicnost.JPG

Cementarna Salonit Anhovo je danes tehnološko, okoljsko in tržno primerljiva z najsodobnejšimi evropskimi cementarnami.

Cementarno odlikuje trajnostni razvoj z uveljavljenim krožnim gospodarstvom. Pri tem pa dosegamo poslovno odličnost, visoko odgovornost do okolja in do skupnosti. Cementarno prihodnosti smo oblikovali s strateško načrtovano celostno modernizacijo proizvodnje in naših izdelkov - cementov.

Salonit Anhovo izpolnjuje v celoti vse okoljske in druge predpise. Okoljska zakonodaja temelji na podatkih zdravstvene stroke – skladno z zdravstvenimi in okoljskimi podatki se določajo tudi mejne vrednosti. Mejne vrednosti so določene za vse cementarne v Evropski uniji enako.

Kakovost okolja je v okolici cementarne povsem primerljiva z regijo. Meritve kakovosti zraka in primerjave z drugimi kraji v Sloveniji izkazujejo, da je kakovost zraka v Občini Kanal ob Soči boljša kot v večini slovenskih mest (mesečni bilteni Naše okolje in letna poročila Agencije RS za okolje).

EKOLOGIJA

Ekologija je eden izmed treh temeljev delovanja Salonita Anhovo. Na tem področju nas odlikujejo stalno zmanjševanje emisij, doseganje vedno večje energetske učinkovitosti, izboljševanje okoljskih meritev ter izpolnjevanje vseh zahtev zakonodaje Republike Slovenije in Evropske unije.

Vse vplive nadzorujemo

Najpomembnejši vplivi proizvodnje cementa in drugih hidravličnih veziv na okolje so: emisije CO2, prašne in druge emisije, manjše količine odpadkov, hrup, posegi v prostor (kamnolomi) ter uporaba industrijske (hladilne) vode. Vse vplive na okolje nadzorujemo z ustreznimi meritvami. Uvajamo številne programe in ukrepe, s katerimi vplive na okolje zmanjšujemo, obenem pa dosegamo večjo učinkovitost rabe energije.

Sistematično načrtovanje in spremljanje

V Salonitu Anhovo imamo od leta 2004 vpeljan sistem ravnanja z okoljem (posodobljen ISO 14001:2015). Ta nam je v pomoč pri razvoju vseh področij ekologije. Zavezanost k skrbi za okolje smo opredelili v Politiki sistemov vodenja, v kateri je opisana tudi politika ravnanja z okoljem.

.

Program stalnih izboljšav 

Okolju posvečamo posebno pozornost z vpeljanim sistemom stalnih izboljšav. Sistem ravnanja z okoljem po ISO 14001, ki smo ga vpeljali leta 2004 in posodobili na nov standard ISO 14001:2015 v letu 2018, je dober okvir za sistematičen pristop do trajnega razvoja področja varovanja okolja, ker zajema vse pomembne vidike. Mednje štejemo npr. sledenje in prilagajanje zakonodaji, pridobitev ustreznih dovoljenj, izvajanje okoljskih meritev, sodelovanje z zainteresiranimi javnostmi, energetsko učinkovitost, ustrezno uporabo goriv, in druga. 

Zakonodaja in dovoljenja  

Nadzorovanje vplivov na okolje je strogo regulirano z obširno okoljsko zakonodajo, ki predpisuje za vse okoljske parametre mejne vrednosti, načine monitoringa in poročanja ter postopke pridobivanja ustreznih dovoljenj. Cementarna Salonit Anhovo je v celoti skladna z zakonodajo Republike Slovenije in Evropske unije.

Tehnologija proizvodnje cementa v Salonitu Anhovo je prilagojena načelom najboljših razpoložljivih tehnik (BAT). Z njo dosegamo takšne oziroma nižje vplive na okolje, kot jih zahteva zakonodaja ter okoljevarstveno (IPPC / IED) dovoljenje. Izbira goriv in njihova kakovost mora biti vedno v okviru teh zahtev.

Nadzor nad uporabo goriv in emisijami

V cementarni zagotavljamo celovit nadzor nad emisijami. Emisije namreč vključujejo tako emisije iz goriv kot emisije iz uporabe surovin. Poleg spremljanja sestave goriv in surovin, spremljamo tudi skupne emisije.

Izvajamo obsežen nadzor (primarnih in alternativnih) goriv, ki zajema:

  • postopke ocenjevanja in izbora dobaviteljev, pregledovanje dokumentacije in podatkov, posredovanih s strani dobaviteljev;

  • postopke vhodne kontrole, skladno s standardi vhodne kakovosti in kakovostnimi zahtevami;

  • nadzor procesa, procesnih parametrov, končnih proizvodov;

  • nadzor emisij preko trajnih in občasnih meritev ter

  • nadzor nad vplivi na kakovost zraka v okolici (imisijske meritve).

Trajne meritve emisij 

Spremljate lahko informativno 24 – urno povprečje koncentracij merjenih parametrov, ki se osvežujejo vsake pol ure in so prikazane v skladu s pogoji, ki jih določa zakonodaja. Spremljate lahko naslednje parametre:

  • plinaste organske snovi skupno (TOC)

  • ogljikov monoksid (CO)

  • žveplov dioksid (SO2)

  • dušikovi oksidi (NOx)

  • skupni prah

  • amonijak (NH3)

SKUPNOST

Občina Kanal ob Soči je med prvo tretjino občin z najboljšo kakovostjo življenja – po raziskavi, ki so jo objavile Moje finance.

Zaposleni skupaj z vodstvom in lastniki z dobrim poslovanjem ustvarjajo pogoje, da trajnostni razvoj lahko cementarna tudi udejanja. Poleg poslovnih in okoljskih dosežkov je za nas pomemben tudi odgovoren odnos do skupnosti.

Odgovorno skrbimo za vključevanje lokalne skupnosti. Tako na področju načrtov podjetja, ključnih dosežkov, kot tudi na okoljskem področju. Redno organiziramo dneve odprtih vrat, vsake dve leti se pridružimo tudi iniciativi Evropski dnevi mineralov. V opuščenem kamnolomu smo uredili učno pot Lastivnica, ki označuje geološko naravno vrednoto lokalnega pomena.

Izdajamo revijo Naš list, ki jo prejmejo vsa gospodinjstva v občini. Novice redno objavljamo na spletni strani. Podatki o okoljskih podatkih so dostopni tudi na spletni strani ter na monitorjih v Desklah in Kanalu.

Finančno in materialno podpiramo nevladne organizacije s področja okolja, kulture, zdravja in športa. Pri mnogih projektih pomagamo tudi krajevnim skupnostim in občini.

nazaj

P1240912.jpg

POSLOVNA ODLIČNOST

Salonit Anhovo je vodilni proizvajalec gradbenih proizvodov v Sloveniji s skoraj stoletno tradicijo proizvodnje cementnih in drugih hidravličnih veziv. Cementarna Salonit Anhovo je danes tehnološko, okoljsko in tržno primerljiva z najsodobnejšimi evropskimi cementarnami.

V skupini Salonit je zaposlenih okrog 400 sodelavcev, od tega 200 v osnovni dejavnosti – cementarni. Vsako delovno mesto v cementarni zagotavlja 6 posrednih delovnih mest. Zaposleni imajo v povprečju višje bruto plače od povprečja bruto plače v branži, povprečna plača je višja tudi od povprečja plač 100 največjih podjetij v Sloveniji.

Vključevanje zaposlenih se pogosto začne v cementarni še v času njihovega izobraževanja. Tako smo aktivni pri vajeništvu in praksah, redno razpisujemo štipendije, podpiramo podjetniške krožke, sodelujemo v celotnem izobraževalnem ciklu  – od osnovnih in srednjih šol do fakultet.

Med drugim smo med soustanovitelji Mednarodne podiplomske šole Inštituta Jožef Stefan in IEDC Bled. Tudi zaposlenim namenjamo vrsto specializiranih izobraževanj. Zaposlenim omogočamo tudi aktivnosti, kot so različne športne dejavnosti in podpora društvom v skupnosti.

bottom of page